Není zde STK ve Vašem okolí? Kontaktujte nás na info@seznam-stk.cz

Fígl, jak vyváznout bez bodů, skončí. Úřady už nemusí čekat na soud

Bodový systém, který v Česku funguje už šest let, čeká od září další změna. Nově budou úřady připisovat trestné body hned i těm řidičům, kteří kvůli nějakému prohřešku za volantem skončí u soudu. Dosud se čekalo na pravomocný verdikt, od září toto pravidlo ale přestane platit.

Změna zákona o silničním provozu je důležitá kvůli tomu, že někteří řidiči, přestože řídili třeba opilí nebo zavinili dopravní nehodu, žádný bod nakonec nedostali.

Stačilo jim, aby se dohodli se státním zástupcem, že se dobrovolně vzdají na dva roky řízení, případně zaplatí vzniklou škodu, a on jejich případ podmíněně zastavil. Případ tak k soudu vůbec nedoputoval a dohoda se ani neprojevila v registru řidičů. Dotyčným tedy nikdo nepřipsal trestné body a dokonce jim zůstal i řidičský průkaz, když ho sami neodevzdali.

Od září už tohle nepůjde, body se viníkovi dopravního přestupku přičtou okamžitě bez toho, aby o vině, nebo nevině musel rozhodovat soud. Státní zástupce totiž bude muset o podmíněném zastavení informovat i příslušný úřad, u kterého je řidič evidován. A úřad se dozví i o tom, na jak dlouhou dobu se dotyčný zavázal nejezdit autem. Hříšník navíc automaticky přijde o řidičský průkaz.

"Je to prostě změna oproti dosavadnímu stavu, kdy se k záznamu bodů za trestný čin vždy vyžadoval pravomocný rozsudek soudu, jímž byl pachateli uložen trest," uvádí Václav Špička z Autoklubu ČR, který na změnu upozornil.

"Minimálně to přispěje k rovnosti řidičů. Protože zastavení stíhání a podmínka jsou tak jako tak podmíněny tím, že hříšník uzná vinu," komentuje novou změnu právník specializující se na dopravní problematiku Jan Kněžínek.

I když Kněžínek nemá přehled, kolika řidičů se novela silničního zákona dotkne, prý to rozhodně nebude zanedbatelné číslo.

Kněžínek zároveň upozornil, že podmíněné zastavení bude mít v případě dalšího případného dopravního přestupku stejnou váhu jako soudní verdikt. Jinak řečeno: tomu, kdo se dohodl se žalobcem, že nebude dobrovolně třeba dva roky řídit, a přesto usedne do auta, bude v případě zadržení za volantem hrozit i stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí.

"Za tento čin přitom hrozí tři roky za mřížemi. Nehledě na to, že dotyčný bude stíhán i za původní prohřešek, který předtím skončil podmíněným zastavením," podotkl Kněžínek.

 

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zmeny-silnicniho-zakona-08d-/domaci.aspx?c=A120808_181454_domaci_zep

Zobrazit archiv novinek >>