Němci označí kvůli ekologii auta jako ledničky
Každé nové auto v Německu dostane podobnou ekonálepku jako lednička. Kontroverzní pravidlo se ale některým výrobcům nelíbí. Auta totiž dělí do tříd s přihlédnutím k hmotnosti. Některá velká SUV tak dostanou lepší známku než mal
Nový systém označování energetické úspornosti automobilů schválil německý parlament. Auta budou podobně jako ledničky, pračky nebo žárovky dostávat nálepky vyjadřující jejich hospodárnost.
Nové německé pravidlo se ale nelíbí zahraničním automobilkám a ekologickým aktivistům. Tvrdí, že systém označování byl ušit na míru právě domácím vozům a je nespravedlivý k opravdu úsporným autům.
Na první pohled je vše v pořádku. Auta dostanou známky podobně, jako je tomu v případě řady elektrospotřebičů: nejlepší je A+, nejhorší G. Značku ale auto nedostane za absolutní hodnotu spotřeby nebo množství CO2, které při provozu vyprodukuje. V potaz je totiž brána i hmotnost vozidla, a tak těžká auta mohou získat lepší známky než malé úsporné vozy.
Německá média často uvádí příklad, že třeba Porsche Cayenne Hybrid nebo Audi Q7 3.0 TDI dostanou podle návrhu známku B – stejnou jako třeba Toyota Aygo. Obě SUV přitom vyprodukují zhruba 190 gramů CO2 na kilometr jízdy, zatímco aygo asi 100 g/km.
Proti tomuto způsobu označování vozů se staví především francouzské automobilky a také Fiat. Tyto podniky tradičně ve své produkci spoléhají na malé vozy a v posledních letech dosáhly výrazného poklesu produkce CO2 prodávané flotily. Automobilky tvrdí, že německý způsob značení je diskriminuje.
Různé ekologické skupiny také považují systém označování za matoucí. Rády by viděly systém, kdy žádné auto s produkcí CO2 větší než 130 g/km nedostane lepší známku než C.