Povinné zimní pneumatiky
Co říká zákon?
Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu kategorie M nebo N obuté zimní pneumatiky pokud:
1. Je mezi 1. listopadem a 31. březnem
... a zároveň ...
2. na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
Co to vlastně znamená?
Předně to znamená to, že není bezpodmínečně nutné mít zimní pneumatiky v období od listopadu do dubna. Pokud neplánujete vyjíždět, jestliže je venku souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, zimní pneumatiky mít nemusíte. Avšak pokud venku takové podmínky panují nebo se dají alespoň předvídat, nemůžete vyjet, pokud nemáte přezuto. Vše tedy záleží na vašem uvážení. Dávejte si však pozor na značku zimní výbava, která na vybraných úsecích zavádí bezpodmínečnou povinnost zimních pneu.
Ptáte se proč?
Jedná se o kompromis mezi pevně stanovenou dobou, kdy musíte mít obuté zimní pneumatiky a povinností žádnou. Podobnou regulaci mají i například v Německu nebo Rakousku. Pokud vyrážíte do zahraničí, určitě vás budou zajímat povinné zimní pneumatiky v Evropě.
Není tedy nutné přezouvat hned 1.11., když je venku teplota vysoce nad nulou a stejně tak je možné přezout na letní klidně týden, dva před koncem zimního období, když předpověď počasí bude příznivá. Pokud jste velmi sváteční řidiči a víte, že jezdíte autem jen kolem Brna a bude vám jedno, zda pro velký nákup pojedete v pondělí nebo v pátek, pak nemusíte přezouvat vůbec. Pokud ovšem opravdu počkáte, až cestáři silnici uklidí a pojedete tak, aby jste se vyhnuli i ranním námrazám.
Mgr. Stanislav Huml, dopravní expert
Taková úprava je zde tedy z důvodu, aby se nepokutovalo ke konci povinného období při 20°C za ježdění na letních pneumatikách, což by bylo proti zdravému rozumu.
Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit v blokovém řízení pokutu do 2000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávnění zakázat řidiči další jízdu.
Web Policie ČR
Je možné mít zimní pneu jen na jedné nápravě?
Není. Zákon jasně stanoví, že vozidla s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg musí mít zimní pneu na všech kolech. Pokud jezdíte spíše výjimečně a chcete ušetřit, doporučujeme spíše celoroční pneumatiky. Vyjímku tvoří vozidla s hmotností převyšující 3500 kg, které musí mít zimní pneumatiky "pouze" na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.
Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik
Zákon také odlišuje minimální hloubku dezénu zimních a letních pneumatik - pokud jsou tedy nepříznivé povětrnostní podmínky viz. výše, je třeba mít dezén zimních pneumatik minimálně 4mm (u vozů nad 3,5t 6mm). Zákon se však nepoužije na rezervu, tu v případě nouzového dojetí samozřejmě můžete mít letní.
Motorky, mopedy, přívěsy, traktory,..
Zákon stanoví povinné zimní pneumatiky pouze pro vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob nebo dopravu nákladu. Nevztahuje se tedy na na motorky a podobná vozidla s méně než 4 koly. Povinné zimní pneumatiky jsou pouze pro vozidla kategorie M a N - pro další informace se podívejte na přílohy k zákonu 56/2001 Sb..
Značka zimní výbava
Značka zimní výbava byla uvedena už v roce 2008, kdy označovala úseky, kde musíte povinně od 1. listopadu do 30. dubna mít na autě zimní pneumatiky. Tento účel také plní i dnes, kdy platí povinnost zimních pneumatik plošně. Na rozdíl od ní značka stanovuje zimní "gumy" bezpodmínečně, tedy za každého počasí bez ohledu na stav vozovky.
Ale pěkně popořádku ...
K čemu jsou dobré zimní pneumatiky?
Na úvod pro vás máme jedno ilustrační video, které ukazuje rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou na sněhu
Tip! Zajímá vás, jak dopadne závod mezi vozem 4x4 na letních pneumatikách a vozem s pohonem na zadní na zimních pneumatikách? Přehrát video
Zimní pneumatiky mají měkčí směs, která má nejlepší vlastnosti při teplotách pod 7°C. Mají mnohem lepší trakci na sněhu a ledu i než ty nejlepší letní pneumatiky, jak ostatně jde vidět na videu výše. Hůře se však chovají na suchých a mokrých vozovkách. Zimní pneumatiky jsou podle zákona označovány M+S - toto označení mají většinou i celoroční pneumatiky, proto je možné v zimním období i ty - musí však splňovat minimální hloubku dezénu viz. výše.
Pojišťovna nemusí škodu způsobenou na letních pneumatikách proplatit
Jezdit v zimě na letních pneumatikách při zhoršených klimatických podmínkách je risk nejen kvůli možné pokutě, ale také kvůli možným škodám, které vám pojišťovna nemusí proplatit. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu 23 Cdo 1660/2014 ve sporu pojišťovny Allianz s majitelem vozu o 200 tisíc Kč soud rozhodl tak, že nevhodné pneumatiky ve smyslu Zákona o provozu na silničních komunikacích jsou důvodem nezpůsobilosti vozidla k provozu na pozemních komunikacích i přes to, že má platnou STK. Potvrdilo se tak to, že pojišťovna může plnění nejen zkrátit, ale také zcela odmítnout.
Pro ty, kteří si myslí, že přezouvat nebudou a přitom budou jezdit stále a za jakýchkoliv podmínek jedno varování. Pojišťovny se budou legitimně zajímat o o stav pneumatik při všech dopravních neodách v zimním období. Krácení plnění za vzniklou škodu bude pak zcela legální a v souladu s pojistnými podmínkami.
Mgr. Stanislav Huml, dopravní expert
To také potvrzuje metodik likvidace škod z autopojištění Allianz:
Je to tak, setkáváme se bohužel ročně s desítkami škod, které kvůli sjetým gumám musíme regresovat. Klienti totiž stále podceňují fakt, že sjeté, nebo nevhodné obutí může zásadně ovlivnit nejen samotný vznik škody, ale i rozsah jejích následků. Mezi nehodami, které jsme museli regresovat, byla bouračka klienta, který vyrazil v prosinci na hory na letních pneu. Údajně proto, že bylo sucho. Přes víkend však napadl sníh a on při cestě zpět havaroval.
Libor Beran, metodik likvidace škod z autopojištění Allianz.
zdroj: http://www.povinnezimnipneumatiky.cz/